Самостійне дресирування - чи можна відучити собаку підбирати їжу на вулиці
🐾Чого не варто робити при самостійному тренуванні собак
🐾Чому собака підбирає їжу на вулиці
🐾Дресирування собаки для навчання брати їжу на вулиці
🐾Що робити, якщо тренування не дають результату
Собака в будинку – це велика радість і така сама проблема. Тварина (навіть найменша) потребує дресирування, фізичних тренувань. Причому йдеться не лише про виконання команд, якими можна вихвалятися перед друзями.
Від того, наскільки правильно вихований пес, може залежати і його життя. Наприклад, дресирування необхідне для того, щоб відучити вихованця, підбирати їжу на вулиці. По-перше, собака може отруїтися. Крім того, завжди є ризик нарватися на приманку догхантера.
Чого не варто робити при самостійному тренуванні собак
Дресирування собаки передбачає щеплення та закріплення корисних навичок. Одним з них є відмова брати їжу з землі на вулиці (а в ідеалі ваш вихованець повинен підозріло ставитися до сторонніх, які бажають почастувати). Більшість новачків, відучуючи тварину підбирати їжу, припускаються стандартних помилок: голосно кричать і лаються, прагнуть відібрати знайдений «скарб», а часом навіть б'ють собаку. З одного боку, складно звинувачувати власника, який видряпає шматок тухлої риби або дохлу мишу з собачої глотки. Насолоди тут зовсім мало. Ось тільки користі від такого підходу немає. Швидше, подібна поведінка завдасть шкоди. Причому не лише собачим звичкам, а й вашим із вихованцем стосункам.
Результат у подібного способу тренування буде один: ваш пес зрозуміє, що знахідку потрібно їсти якнайшвидше. По можливості, тікаючи від неминучого покарання.
Чому собака підбирає їжу на вулиці
Проблема «побірушництва» на вулиці добре знайома переважній більшості собачників. Навіть ті, хто на «відмінно» впорався із цією звичкою свого улюбленця, пам'ятають, яким непростим був процес тренування. Справа в тому, що собака підбирає їжу на вулиці не тому, що голодна або їй не дістається ласощів. Навпаки: як правило, подібні проблеми зберігаються у тих дорослих тварин, яких вдома всіляко балують і носять на руках.
Справа в тому, що собака сприймає пошук і знаходження «смаків» на вулиці як самоціль. Для неї чергова знайдена гидота є радістю та приводом для гордості (іноді молоді вихованці навіть приносять «це» господарям, щоби похвалитися і поділитися).
Щоб дресирування дала позитивний результат, покажіть тварині, що ви з нею заразом.
Дресирування собаки для навчання брати їжу на вулиці
Ключем до успішності дресирування собаки є порозуміння. Покажіть вихованцю, що те, що відбувається (коли він піднімає їжу з землі на вулиці) вас засмучує. Не кричіть і не бийте тварину, просто донесіть своє невдоволення до її розуміння. Наприклад, якщо ви гуляли без повідка, пристебніть собаку після інциденту з їжею на землі. Робіть так постійно, і з часом вона зрозуміє, що після непослуху настають сумні наслідки як обмеження волі. Зате, якщо вихованець правильно зреагував на команду "Фу" або "Не можна", дайте йому ласощі.
Також корисно навчити улюбленця команді «Плюнь». Звичайно, плюватися собака не буде, але розіжме щелепи і дозволить знайденій кістці випасти. У цьому випадку теж треба хвалити та заохочувати.
Багато хто намагається використовувати більш професійні підходи у тренуванні собак. Наприклад, ароматні приманки, надто гіркі чи кислі. Їх необхідно непомітно підкидати під час прогулянки. Роблячи так щоразу, ви переконаєте собаку, що їжа, яку можна підібрати на вулиці завжди несмачна. Щоправда, є один нюанс. У собачок чудовий нюх, а приманка напевно пахне і вашим будинком теж.
Іншим варіантом є використання гучних об'єктів (банки з дрібницею, спеціальні свистки або клікери). Ідея в тому, щоб лякати собаку тоді, коли вона намагається зробити щось не так. При цьому потрібно постаратися, щоб тварина не зрозуміла, що переляк провокує саме ви.
Тут також є недоліки. Собаки досить розумні, щоб побудувати найпростіші причинно-наслідкові зв'язки. Наприклад, один лабрадор носив на вулиці електричний нашийник із пультом ДУ. Він досить швидко зрозумів, що наявність цього аксесуара є причиною його неприємностей. В результаті, коли в нашийнику сіли батареї, пес просто пішов у відрив, ігноруючи всі команди.
Що робити, якщо тренування не дають результату
Якщо ви перепробували всі варіанти тренування собак з мережі, але користі практично немає, є два варіанти розвитку подій. Бюджетний передбачає придбання намордника. Цей аксесуар залишає собаці свободу у всьому, крім поїдання «ласого» сміття на вулиці. Щоправда, доведеться врахувати, що деякі вихованці швидко вчаться позбавлятися намордника.
Також ви можете зробити розумніший, і звернутися до фахівців. Фактично це слід зробити відразу ж, як тільки стане очевидним, що самостійне дресирування не виправдало себе. У цьому випадку доведеться приготуватися до тривалого спільного навчання у кінолога, особливо якщо тварина встигла підрости, а погані звички — закріпитися.